Udskriv

DM guld 2013

IMG 9237Der har nu været afholdt Junior DM i squash (24-26. maj 2013) i Kolding, hvor Mads Brassøe Hardam fra Randers Squash Klub vandt en flot guldmedalje, for første gang i klubbens historie.

Mads, der er 10 år gammel, vandt i rækken DU11 (drenge under 11 år). Der var 18 deltagere i rækken, og Mads, som var seedet nr. 1, vandt sine 4 indledende puljekampe uden at afgive sæt, 3-0. Semifinalen blev vundet med sæt-cifrene 3-1, og i finalen, der blev spillet søndag formiddag på centre court, vandt Mads en flot 3-0 sejr over Silas Mønsted Hoppenworth fra Kolding KFUM Squash. Bronzemedaljen gik til William Tranholm fra Skovbakken Squash.

IMG 9201I alt deltog 127 spillere i Junior DM. Randers Squash Klub havde 4 spillere med i år (Mads, Oliver, Frederik og Julie).

Mads har igennem det meste af sæsonen ligget nr. 1 på danmarksranglisten i hans række, efter flere flotte resultater i junior grandprix-stævner rundt om i landet og slutter med sejren ved Junior DM også sæsonen som nr. 1 på danmarksranglisten. Mads rykker efter denne sæson op i DU13-rækken.
I den kommende uge (uge 22) gælder det så sæsonens sidste turnering, klubmesterskaberne i Randers Squash Klub, der afvikles torsdag og lørdag på klubbens baner i Randers Reals idrætshal. Her er Mads forsvarende mester fra 2012 i rækken for juniorer under 15 år.a